Aktuality

Výzva k opravám křížů

Od roku 2009 opravujeme kříže v NMpS. Začali jsme opravami křížů, které byly rozvaleny někdy v několika částech na zemi. Některé by potřebovaly už zase opravit. 

Příkladem je tak zvaný bezejmenný kříž při nově opravené silnici na Jindřichovice. Opravoval se v roce 2011. Mezi prvky, které ležely na zemi se nenašla hlava pískovcového podstavce kříže. Tenkrát jsme se rozhodli, že nenecháme vyrobit novou. Pravděpodobně vypadala tak jako na kříži Anny Höhne, který stojí poblíž hájenky u cesty zkracující oblouk silnice. Cena opravy by se výrazně zvýšila. Proto se na opravený podstavec nedal železný kříž. Zůstalo jen opravené torzo kříže.

Během těch několika let po opravě, spadl vykotlaný jírovec (kaštan), který stál vedle něj. Stačila vyhnít bytelná dřevěná lavice, kterou jsme k němu postavili. Byla opět poškozená mramorová deska s nápisem, zřejmě odlétajícími kamínky od kol aut. Silnice byla tehdy v hrozném stavu. Před dvěma lety k němu postavilo novou lavičku město.

V letošním roce se někdo kříže ujal a začal ho opravovat. Připevnil na podstavec nový železný kříž. To již  vyžadovalo finanční prostředky i odbornou práci. Postavil kolem železný kovaný plot ze zbytků nějakého staršího, které u některých křížů byly. Začal také opravovat písmo. To všechno jsou chvályhodné práce. Ale…

Snažíme se ke každému kříži dohledat nějaký zápis v historii. Většinou nalezneme donátora, datum vzniku a někdy i text napsaný na kříži. Toto je jeden z mála, ke kterému jsme nic nedohledali. Jen co jsme přečetli na podstavci. Proto je také “Bezejmenný”.

Právě při opravě písma se dopustil náš neznámý chyby. Jméno zhotovitele kříže, podepsaného na zadní straně podstavce, vyhodnotila restaurátorka jako L.Blumrich. Náš neznámý jméno opravil na E.Blumrich..

Proto prosíme všechny, kdo budete chtít opravit nějaký kříž, spojte se nejdříve s námi. Adresa spolku je:  okraslovaci.nmps@gmail.com

Děkujeme.

Radioaktivní pramen Michael

V první polovině září jsme připevnili k radioaktivnímu pramenu Michael novou informační ceduli. Původní cedule byla zničena při úklidu polomů těžařskou firmou. Při zimních vývratech byla zničena i pěšina od pramene Rafael k prameni Michael. Novou ceduli jsme připevnili na pařez tak, aby byla vidět z dálky. Děti zatím opravily kamennou zídku u pramene. S opravou pěšiny nám pomohou pracovníci Lesů ČR v říjnu.

Oslava ke 130. výročí založení Okrašlovacího spolku

Oslava ke 130. výročí založení Okrašlovacího spolku v Novém Městě pod Smrkem se bude konat v sobotu 27.června.
Dopolední část bude setkání okrašlovacích spolků na Frýdlantsku. Uskuteční se v Klingerově vile od 10 hodin. (pozvánka)
 
Odpolední část pro širokou veřejnost bude naučná vycházka s průvodcem zakončená u Pechovi hájenky občerstvením. Sraz je ve 14 hodin na náměstí u vitriny Okrašlovacího spolku.  (pozvánka)

Vydali jsme další dvě brožury

Hajniště (Hegewald)   

Zahrnuje celou historii od vzniku po současnost. Také jsou zmíněni významní obyvatelé. Brožura je ve formátu A5 a má 24 stran.
hajniště1-page-001

130 let Okrašlovacího spolku Nové Město pod Smrkem  

Popisuje historii spolku především z nedávné doby. Brožura je ve formátu A4 a má 28 stran.
130-let-page-001

Úprava Pechovy studánky

Asi před dvěma lety jsme se rozhodli, že opravíme Pechovu studánku a postavíme nad ní střechu podobnou té původní. V průběhu roků 2018 a 19 jsme odstranily drny okolo a vyčistili všechny spáry. Horní část zdiva jsme zpevnili a  připravili betonový podklad pro trámy. Během letošní zimy jsme koupili dubové trámy a prkna na střechu. Chlapci využili volného času při koronavirové epidemii. Dřevo natřeli ochranným nátěrem, střechu sestavili a postavili ji nad studánku. Na poutní cestě po které vede hornická naučná stezka je na odpočinkovém místě s lavičkou označená odbočka ke studánce.