Aktuality

Radioaktivní prameny

V loňském roce Lesy ČR zařadily naše radioaktivní prameny do dotační akce Prameny a studánky Jizerských hor. V září 2021 byly postaveny nad prameny Rafael a Michael dřevěné budky a upraveno okolí pramenů. Později k nim ještě přibyly lavičky. Radioaktivního jezírka Samuel se úpravy nedotkly. Ani správce lesa neznal projekty na úpravu pramenů. K jezírku se stále pár jedinců chodilo koupat. Proslavil ho zřejmě film Jizerské hory, kde jeho tvůrce, pan Kuna, byl také při koupeli v jezírku zachycen.
Až v na podzim v roce 2022 byla úzká pěšinka k jezírku rozšířena téměř na tři metry. V prosinci tam vyrostla velkorysá a určitě předimenzovaná stavba nadzemního chodníku k jezírku. Je tam i bouda na vědro a pevný žebřík pro vstup do vody. Jezírko po vykácení lesa v okolí začalo zarůstat sítinou a řasami. Nyní je vyčištěné a trochu zvětšené. Jen černé rašelinné bahno je koupajícími už téměř vybráno a rašeliník už tam neroste.
Místní volně přístupné radioaktivní prameny jsou raritou nejen v Česku. Je dobře, že jsou takto zviditelněné. Zásluhu na tom má i náš spolek, který přes deset let udržoval a obnovoval po každoročních vývratech cesty k pramenům. Diky spolupráci s místním správcem lesa se dostaly i do projektu Lesů – Prameny a studánky Jizerských hor.

Říjen 2021

Leden 2023

Ořez mladých jabloní

V listopadu jsme opět ořezali kmínky mladých jabloní na poutní cestě. Je to docela pracné, musí se odstranit plastový obal proti okusu a po ořezu ho zase na kmínek vrátit. Ovšem kdyby se to neudělalo, byly by za pár let z jabloní keře.

Postavení cedulí na poutní cestě.

Po delší době jsme připravili informační cedule a západní část poutní cesty, od zahrádek v Novém Městě do Ludvíkova. Dvě jsou pro začátek a konec cesty. Jedna je na zábradlí kamenného mostu a jedna je u Neumannova kříže. Cedule na mostu je již od července. Na ostatní jsme potřebovali dřevěné desky se stříškou a stojany, proto se jejich instalace pozdržela. Nyní již chybí jen postavit ceduli u zahrádek.

Výstava k výročí trati Frýdlant – JIndřichovice p.Sm.

Výstava o historii trati a historii Novoměstského nádraží, kterou jsme připravili ke 120. výročí otevření trati, byla po oslavě přenesena do vstupní haly Novoměstského muzea. V sobotu 8.října jsme ji uložili do našeho archivu a stojany vrátili původním majitelům. Snad ji viděli všichni zájemci, byla zajímavá a pěkná.
k tomu 2 foto

Oslava 120. výročí otevření trati Frýdlant – Jindřichovice pod Smrkem

Již v březnu nás oslovili dva železniční fandové z Nového Města, zda bychom společně nepřipravili oslavu 120. výročí otevření trati Frýdlant – Jindřichovice pod Smrkem. Už sami oslovili Klub přátel železnice Českého ráje, kteří vlastní historický parní vlak, jestli by mohl na oslavu touto tratí projet. Ta možnost byla, jen jsme museli sehnat poměrně dost peněz na zaplacení jízdy. Oslovili jsme všechny obce na trati, liberecký kraj a  podnikatele v okolí tratě. Na konci května jsme už věděli, že peníze seženeme. Začali jsme připravovat prospekty, plakáty a výstavu o historii tratě a novoměstského nádraží. Akci jsme spojili s krajskými dožínkami, které se letos konaly ve Frýdlantu. Také jsme obě akce společně propagovali.
 
V sobotu 3. září historický vlak s parní lokomotivou 310 opravdu vyjel. Vlak byl plně obsazený, cestující se usmívali i když museli stát. Všude po trati stáli lidé, mávali a fotografovali. Úsek Frýdlant – Jindřichovice jel vlak dvakrát. V Novém Městě jsme uspořádali slavnost, která začala před příjezdem vlaku od Frýdlantu a trvala až do zpětného příjezdu vlaku od Jindřichovic. V Jindřichovicích připravili také oslavu s občerstvením a výstavou modelů nádraží.
Naši výstavu, která byla otevřena v čekárně nádraží jsme další den přenesli do budovy muzea, kde bude k vidění do konce září.
 
 

Oslava 120 let otevření trati Frýdlant – Jindřichovice pod Smrkem

V letošním roce uplyne již 120 let od zahájení provozu na železniční trati
z Frýdlantu do Jindřichovic pod Smrkem. Okrašlovací spolek Nové Město pod
Smrkem se ve spolupráci s místními železničními nadšenci rozhodl toto výročí
připomenout jízdou historického parního vlaku. Oslovili jsme proto Klub přátel
železnic Českého ráje a dohodli se na vypravení slavnostního vlaku. Spojením
jízdy historického vlaku s krajskými dožínkami jsme získali dotaci se záštitou
z odboru dopravní obslužnosti Libereckého kraje a další finanční podporu jsme
získali od obcí a podnikatelských subjektů podél trati. Díky tomu se nám
podařilo finančně pokrýt jízdu historického parního vlaku a rovněž připravit
k tisku plakát a prospekt se stručnou historií trati. Jízda historického parního
vlaku se uskuteční v sobotu 3. září 2022.

Vydali jsme dvě nové brožury

Vycházkové a vyhlídkové trasy
 
Brožura má 36 stran a obsahuje 12 výletních tras okolím Nového Města, které výletníky zavedou k poutní cestě, k pramenům minerálních a radioaktivních vod, na vrcholy kopců včetně vrcholu hory Smrk, nebo se projdou lesem Jindřichovického hřebenu do bývalé vrchnostenské obory.
Vycházkové trasy s historií
 
Brožura má 44 stran a obsahuje 9 výletních tras, na nichž se výletník seznámí se stručnou historií zdejšího kraje a Nového Města pod Smrkem. Projde se po cestách, po nichž chodili poutníci směřující do poutního místa Hejnice, horníci za svou prací ke štolám a drtírnám nebo poddaní za povinnou robotou ve vrchnostenském dvoře. 
Brožury jsou k dostání v Infocentru v Novém Městě pod Smrkem za 50,- Kč