Výzva k opravám křížů

Od roku 2009 opravujeme kříže v NMpS. Začali jsme opravami křížů, které byly rozvaleny někdy v několika částech na zemi. Některé by potřebovaly už zase opravit. 

Příkladem je tak zvaný bezejmenný kříž při nově opravené silnici na Jindřichovice. Opravoval se v roce 2011. Mezi prvky, které ležely na zemi se nenašla hlava pískovcového podstavce kříže. Tenkrát jsme se rozhodli, že nenecháme vyrobit novou. Pravděpodobně vypadala tak jako na kříži Anny Höhne, který stojí poblíž hájenky u cesty zkracující oblouk silnice. Cena opravy by se výrazně zvýšila. Proto se na opravený podstavec nedal železný kříž. Zůstalo jen opravené torzo kříže.

Během těch několika let po opravě, spadl vykotlaný jírovec (kaštan), který stál vedle něj. Stačila vyhnít bytelná dřevěná lavice, kterou jsme k němu postavili. Byla opět poškozená mramorová deska s nápisem, zřejmě odlétajícími kamínky od kol aut. Silnice byla tehdy v hrozném stavu. Před dvěma lety k němu postavilo novou lavičku město.

V letošním roce se někdo kříže ujal a začal ho opravovat. Připevnil na podstavec nový železný kříž. To již  vyžadovalo finanční prostředky i odbornou práci. Postavil kolem železný kovaný plot ze zbytků nějakého staršího, které u některých křížů byly. Začal také opravovat písmo. To všechno jsou chvályhodné práce. Ale…

Snažíme se ke každému kříži dohledat nějaký zápis v historii. Většinou nalezneme donátora, datum vzniku a někdy i text napsaný na kříži. Toto je jeden z mála, ke kterému jsme nic nedohledali. Jen co jsme přečetli na podstavci. Proto je také “Bezejmenný”.

Právě při opravě písma se dopustil náš neznámý chyby. Jméno zhotovitele kříže, podepsaného na zadní straně podstavce, vyhodnotila restaurátorka jako L.Blumrich. Náš neznámý jméno opravil na E.Blumrich..

Proto prosíme všechny, kdo budete chtít opravit nějaký kříž, spojte se nejdříve s námi. Adresa spolku je:  okraslovaci.nmps@gmail.com

Děkujeme.